Yamaha A Grade

Band Sacred Item Test Selection Own Choice Aggregate
Ascot Park Hotel Brass of Invercargill 45 90 87 222
Chicago Brass, USA 44 88 93 225
Eastern Bay of Plenty Brass 44.5 87 94 225.5
Hamilton City Brass 41.5 82 90 213.5
Leopard Coachlines Canterbury Brass 44.5 89 88 221.5
Marlborough District Brass 42.5 81 89 212.5
North Shore Brass 46 92 95 233
St Kilda Brass 42 80 86 208
Waitakere Auckland Brass 45 91 92 228
Wellington Brass 48 96 97 241
Woolston Brass 47.5 94 96 237.5
1st: Wellington Brass
2nd: Woolston Brass
3rd: North Shore Brass
Best soloist in the Test: Anthony Smith, Cornet, Woolston Brass
Best section in the Test: Basses, Wellington Brass
Best principal cornet in the Own Choice: Harmen vanhoorne, North Shore Brass

Eastman Brass B Grade

Band Sacred Item Test Selection Own Choice Aggregate
Auckland City Brass 37.5 86 81 204.5
Boroondara, Aus 39 84 85 208
Brass Whanganui 39.5 82 83 204.5
Deco Bay Brass 36 76 80 192
Hutt City Brass 35.5 80 77 92.5
Kaikorai Metropolitan Brass 35 74 73 182
Nelson City Brass 40 89 90 219
Papakura City Brass 35 73 74 182
The Devon Hotel New Plymouth Brass 38 79 77 194
Trust Porirua Brass 37 78 76 191
1st: Nelson City Brass
2nd: Boroondara Brass, Aus
=3rd: Auckland City Brass
=3rd: Brass Whanganui
Best soloist in the test piece: Flugel Horn, Nelson City Brass
Best Principal Cornet in the Own Choice: Nelson City Brass

Brass Direct C Grade

Band Sacred Item Test Selection Own Choice Aggregate
Cambridge Brass 40.5 80 80 200.5
Fielding Brass 42.5 87 85 214.5
Howick Brass 42.5 90 91 223.5
Tauranga City Brass 43 94 94 231
Te Awamutu Brass 43 89 89 221
1st: Tauranga City Brass
2nd: Howick Brass
3rd: Te Awamutu Brass

Brass Direct D Grade

Band Sacred Item Own Choice March Aggregate
Hamilton Auxiliary Brass 69 77 73 219
Matamata Brass 72 78 74 224
North Shore Brass Academy 71 76 70 217
Rotorua Brass 70 75 72 217
1st: Matamata Brass
2nd: Hamilton Auxiliary Brass
=3rd: North Shore Brass Academy
=3rd: Rotorua Brass

Eastman Brass Youth Grade

Band Sacred Item Own Choice March Aggregate
Takapuna Youth Band 68 70 70 208
Best soloist in the Youth Grade: Euphonium Takapuna Youth Brass

Thursday 11th July

NZ Army Band Champion of Champions

1st Toby Pringle
2nd Kevin Hickman
3rd Dale Vail
Highly Commended Jamie Rolfe

Ensemble B

The Devon Hotel New Plymouth Brass R,E & I Simpson, C Asia/S Hudson/A Lee-Sanderson/T Poulgrain/A Eggers/R Shoemark 90
Wellington Brass - Buzzing Brass S Muellner/M Goldie/S Ewens/M Speight/ M McDonald/G Restrepo/T Dawson/H Carter/M Holborow/O Horton/H Williams/A Molloy/ Z Brough 78
1st The Devon Hotel New Plymouth Brass
2nd Wellington Brass - Buzzing Brass

Ensemble A

Eastern Bay of Plenty Brass 2 E,I,D & J Oram 92
Wellington Brass - Heavy Metal Brass 3 M Holborow/O Horton/H Williams/A Molloy 87
Marlborough District Brass 1 E Grigg/J Zydenbos/K Rasmussen/M Shearer 94
Wellington Brass 2 M McDonald/G Restrepo/T Dawson/H Carter 79
Marlborough District Brass 2 F Duncan/J Banks/L Kendall/J Luka 85
Wellington Brass 1 S Muellner/M Goldie/S Ewens/M Speight 78
Eastern Bay of Plenty Brass 1 C Wilson/A Dalgleish/G Wilshier/L Read 95
1st Eastern Bay of Plenty Brass 1
2nd Marlborough District Brass
3rd Eastern Bay of Plenty Brass 2

Junior Duet

Wellington Brass S Muellner/M Goldie 79
Ascot Park Hotel Brass of Invercargill F McKenzie/G Quack 88
1st Ascot Park Hotel Brass of Invercargill
2nd Wellington Brass

Open Bass Trombone

Jonathon Greenwell Brass Whanganui 84
Liam Bewley Eastern Bay of Plenty Brass 87
Allan Grant Papakura City Brass 79
Tony Garing Woolston Brass 79
1st Liam Bewley
2nd Jonathon Greenwell

Open Tenor Horn

Alice Rudhall Wellington Brass 90
Lachlan Spence Eastern Bay of Plenty Brass 94
Mike Ford Nelson City Brass 96
Murray Borthwick North Shore Brass 91
Tom Oldman Woolston Brass 89
Sara-Jane Flint Te Awamutu Brass 87
Geoff Hawley Carlton Brass, UK 88
Anne Filimoehala Waitakere Auckland Brass SCR
Ray Farrow The Devon Hotel New Plymouth Brass 87
1st Mike Ford
2nd Lachlan Spence
3rd Murray Borthwick

MusicWorks Yamaha Championship Cornet

Andrew Large Waitakere Auckland Brass 88
Megan Gooding Ascot Park Hotel Brass of Invercargill 84
Anthony Smith Woolston Brass 86
John Lewis Woolston Brass 90
Chris Lawrence Eastern Bay of Plenty Brass 92
Toby Pringle Wellington Brass 93
1st Toby Pringle
2nd Chris Lawrence
3rd John Lewis

Open Baritone

Ossie Jellyman Gosford City Brass, Aus 90
Steven Booth Waitakere Auckland Brass 98
Nina Gooding Ascot Park Hotel Brass of Invercargill 83
John McAdam St Kilda Brass 84
Tak Chun Lai Auckland City Brass 85
Hamish Jellyman Brass Whanganui 92
Ross Gerritsen Nelson City Brass 91
1st Steven Booth
2nd Hamish Jellyman
3rd Ross Gerritsen

Open Flugel Horn

Edwina Thorne Papakura City Brass 80
Sarah Arnel St Kilda Brass SCR
Kevin Hickman Woolston Brass 98
Tyme Marsters Woolston Brass 94
Hayden Cullen Hamilton City Brass 89
1st Kevin Hickman
2nd Tyme Marsters
3rd Hayden Cullen

Open Amateur Cornet

Clive Burnell Hamilton City Brass 79
Zachery Nicolson Leopard Coachlines Canterbury Brass 76
Reuben Price Levin & Districts Brass 78
Graham Moseley Marlborough District Brass 86
Julia Mallett Woolston Brass 83
Sam Atiola Wellington Brass 76
Jake Krishamurti Auckland City Brass 82
Sang Hyun Kim Auckland City Brass 84
Douglas Couchman Nelson City Brass 96
Saul Gibney Nelson City Brass 93
Jeremy Thompson Tauranga City Brass 87
Nicholas Garrett Trust Porirua City Brass 87
Ross Yorkstone Woolston Brass 90
Logan Ford St Kilda Brass 85
Kerry Wood St Kilda Brass 92
Geoff Mansell Auckland City Brass SCR
Steve Rudhall Nelson City Brass 89
Vincent Brzozowski Wellington Brass 88
Kurt McDonald Waitakere Auckland Brass 91
1st Douglas Couchman
2nd Saul Gibney
3rd Kerry Wood

Open Own Choice

Vickie Ward Woolston Concert Brass 89
Phil Spriggs North Shore Brass 90
Nicola Moynihan Marlborough District Brass 88
1st Phil Spriggs
2nd Vickie Ward
3rd Nicola Moynihan

Open Soprano

Jaime Rolfe Brisbane Excelsior Band, Aus 95
Neil Overton The Devon Hotel New Plymouth Brass 89
Brent Hoy Woolston Brass 90
Tracy Wilson Brass Whanganui 82
Sacheus Hollaway-Jones Nelson City Brass 84
Jamie Cunningham St Kilda Brass 88
Hiro Kobayashi Eastern Bay of Plenty Brass 86
James Ung Kaikorai Metropolitan Brass 81
1st Jaime Rolfe
2nd Brent Hoy
3rd Neil Overton

Open Eb Bass

Ken Bradley Warringah Concert Brass, Aus 94
George Humberstone Hamilton City Brass 88
Keenan Buchanan St Kilda Brass 92
Julie Woods Sydney City Brass, Aus SCR
Jordan Seaton Waitakere Auckland Brass 95
Lachlan Grant Auckland City Brass SCR
Matthew Harris Leopard Coachlines Canterbury Brass 91
1st Jordan Seaton
2nd Ken Bradley
3rd Keenan Buchanan

Open Euphonium

Josiah Brown Ascot Park Hotel Brass of Invercargill SCR
Linda Filimoehala Waitakere Auckland Brass 87
Michael Martin The Devon Hotel New Plymouth Brass 85
Ben Crocker Bankstown City Brass, Aus SCR
Andrew Leech North Shore Brass 93
Kaitlyn Brindley Leopard Coachlines Canterbury Brass 86
Bryce Fairweather Leopard Coachlines Canterbury Brass 91
Luke Spence Wellington Brass 92
Fakaanga Uasike Auckland City Brass SCR
Hamilton Lea Auckland City Brass SCR
Zane Maxwell Nelson City Brass 88
Errol Moore Kaikorai Metropolitan Brass 83
1st Andrew Leech
2nd Luke Spence
3rd Bryce Fairweather

Open Tenor Trombone

Dale Vail Wellington Brass 90
Leo Read Eastern Bay of Plenty Brass 82
Aishah Leitner Leopard Coachlines Canterbury Brass 85
1st Dale Vail
2nd Aishah Leitner
3rd Leo Read

Open BBb Bass

John Mason Eastern Bay of Plenty Brass 93
Matthew Toomata Woolston Brass 86
Sam Pinder Woolston Brass 94
Adrian Dalton Marlborough District Brass 89
Tom Daniels Trust Porirua City Brass SCR
Jamie Mackay Waitakere Auckland Brass SCR
Tony van Alphen St Kilda Brass 90
1st Sam Pinder
2nd John Mason
3rd Tony van Alphen

Open Percussion

Rachel Thomas City of Sails Auckland Brass 95
1st Rachel Thomas

Open Percussion Ensemble

Woolston Brass T Turner/J Thin/E Cullen/S MacFarlane 90
Woolston Concert Brass J Ward/J Hickman 88
1st Woolston Brass
2nd Woolston Concert Brass

Wednesday 10th July

Junior Bass (Eb and BBb)

Josh Mansbridge (BBb) Nelson City Brass 84
Alex Eggers (Eb) The Devon Hotel New Plymouth Brass 88
Tom Poulgrain (Eb) The Devon Hotel New Plymouth Brass 91
Aryana Manson-King (Eb) Leopard Coachlines Canterbury Brass SCR
Leighton Ginever (Eb) Hamilton Auxiliary Brass 83
Jeshua Oram (Eb) Eastern Bay of Plenty Brass 90
Eb Champion Tom Poulgrain
BBb Champion Josh Mansbridge
1st Tom Poulgrain
2nd Jeshua Oram
3rd Alex Eggers

Under 15 Percussion

Jacob Hickman Woolston Concert Brass 90
Jackson Parker North Shore Brass Academy 30
Aran Quaggin-Molloy Wellington Brass 29
1st Jacob Hickman
2nd Jackson Parker

Junior Percussion

Jasmine Ward Woolston Concert Brass 88
Hamish Goodhue Wellington Brass 90
1st Hamish Goodhue
2nd Jasmine Ward

Open Ensemble A

Levin & Districts Brass 1 C Honey/J Krimp/G Collins 68
Woolston Concert Brass G Bremner/JP Pitcaithly/H Wilson/K Sanders 79
Levin & Districts Brass 2 D Miller/A Willis/J Gibbs/B Caldwell 74
Cambridge Brass D Rose/P Hendy/J & R Lummus/Chris Hendy SCR
Te Awamutu Brass S Lindsay/M Flint/S Carroll/S-J Flint. 74
Levin & Districts Brass 3 R Price/S Murray/M&D Jeffery/C Craddock 67
North Shore Brass J.Sullivan, R.McDonnell, M.Borthwick, D. Paligora, A.King SCR
Eastern Bay of Plenty Brass 1 G Bilton/G Valentine/H Kobayashi/J Edmonds 74
Brass Whanganui G Vinnell, T Pikimaui, A Smith, C Wilson, G Herdman 71
Woolston Brass 3 D Moseley/S Vail/T Oldham/G Hoy 76
The Devon Hotel New Plymouth Brass L Warren/C Lamb/A&L Martin/C Overton 68
Woolston Brass 4 J Mallett/J Bartlett/C Hoy/M van der Klei/P Johnston 81
Hamilton City Brass M Brooky/L Marshall/T Hughes/E Redpath 77
Woolston Brass 2 A Smith/C Turner/T MacKay/S Griffin 94
Woolston Brass 1 S Chapman/R Yorkstone/K Hickman/C Reside 77
Eastern Bay of Plenty Brass 2 L & C Spence/ L Bewley/D Dalgleish 80
Woolston Brass 5 N Seaton/P Johnston/S Pinder/M Toomata 76
Auckland City Brass TC Lai/??? 93
1st Woolston Brass 2
2nd Auckland City Brass
3rd Woolston Brass 4

Open Ensemble B

Kaikorai Metropolitan Brass A Redmond, M Patchett/K Bradley/H Baird/G McIndoe/S Hook/J Duncan 87
Brass Whanganui Ben Thompson, Paora Carter, Jason Coffey, Alan McDonnell, Rose Wainhouse, Chris Wilson, Paul Squire. 90
Levin & Districts Brass J Krimp/D Miller/A Willis/ C Honey/J Gibbs/B Caldwell/N Hewitt/G Maxwell/S Murray/M&D Jeffery/C Craddock 85
1st Brass Whanganui
2nd Kaikorai Metropolitan Brass
3rd Levin & Districts Brass

Junior Cornet

Courtney Wilson Eastern Bay of Plenty Brass 86
Clarke Spence Eastern Bay of Plenty Brass 85
Kodi Rasmussen Marlborough District Brass 80
Joe Inman Deco Bay Brass 92
Cameron Patterson Trust Porirua City Brass 80
Zachary Powell Leopard Coachlines Canterbury Brass 90
Jayden Shuker-Brown North Shore Brass Academy 84
Sarah Wright Wellington Brass 93
Liam Wright North Shore Brass 95
Florence McKenzie Ascot Park Hotel Brass of Invercargill 83
Gabriel Quack Ascot Park Hotel Brass of Invercargill 82
Jean-Luc Pitcaithly Woolston Concert Brass 89
1st Liam Wright
2nd Sarah Wright
3rd Joe Inman

Junior Trombone (Tenor & Bass)

Jack McKenzie Woolston Brass 85
Rebecca Harris (Bass) Leopard Coachlines Canterbury Brass 82
Natania Ngawhau Nelson City Brass 81
Guro Klaave Nelson City Brass 87
Isaac Oram Eastern Bay of Plenty Brass 82
Ryan Shoemark The Devon Hotel New Plymouth Brass 80
Sebastian Hook Kaikorai Metropolitan Brass 84
Tenor Champion Guro Klaave
Bass Champion Rebecca Harris
1st Guro Klaave
2nd Jack McKenzie
3rd Sebastian Hook

Junior Horn (Baritone, Flugel, Tenor Horn)

Myles Shearer (BT) Marlborough District Brass 83
Frederick Duncan (BT) Marlborough District Brass 84
Jonty Zydenbos (FH) Marlborough District Brass 96
Gemma Wilshier (TH) Eastern Bay of Plenty Brass 85
Simon Winship (BT) Eastern Bay of Plenty Brass 93
Leon Kendall (TH) Marlborough District Brass 82
Eleanor Grigg (TH) Marlborough District Brass 94
Ethan Mancer (BT) Wellington Brass 90
Hazel Wilson (TH) Woolston Concert Brass 91
Emma Downey (FH) Hutt City Brass 80
Flugel Horn Champion Jonty Zydenbos
Tenor Horn Champion Eleanor Grigg
Baritone Champion Simon Winship
1st Jonty Zydenbos
2nd Eleanor Grigg
3rd Simon Winship

Under 15 Grp 2 Other Instruments

Danielle Oram Eastern Bay of Plenty Brass 88
Stella Muellner Wellington Brass 82
Oliver Horton Wellington Brass 80
Wesley Richards The Devon Hotel New Plymouth Brass 83
Anna Lee-Sanderson The Devon Hotel New Plymouth Brass 84
1st Danielle Oram
2nd Anna Lee-Sanderson
3rd Wesley Richards

Open Slow Melody

Brad Mancer Wellington Brass 96
Megan Gooding Ascot Park Hotel Brass of Invercargill 90
Anthony Smith Woolston Brass 95
Tahu Pikimaui Brass Whanganui 89
Hamish Jellyman Brass Whanganui 91
Kevin McMorran Leopard Coachlines Canterbury Brass 93
Kevin Hickman Woolston Brass 98
Mike Ford Nelson City Brass 94
1st Kevin Hickman
2nd Brad Mancer
3rd Anthony Smith

NZ Army Band Junior Champion of Champions

1st Liam Wright Cornet North Shore Brass
2nd Eleanor Grigg Tenor Horn Marlborough District Brass
3rd Jonty Zydenbos Flugel Horn Marlborough District Brass

Brass Direct Invitation Slow Melody

1st Chris Lawrence Eastern Bay of Plenty Brass
2nd Steven Booth Waitakere Auckland Brass
3rd Kevin Hickman Woolston Brass
Highly Commended Byron Newton Wellington Brass

Open Ensemble C

Woolston Brass L Christiansen/J McKenzie/T Garing 91
Brass Whanganui C Smith/C Wilson/B Jellyman/J Greenwell 90
1st Woolston Brass
2nd Brass Whanganui

Under 15 Grp 1 Cornets

Pire Poi Wilson Matamata Brass SCR
Walter Hughes Hamilton Auxiliary Brass SCR
Ned Shaw Tauranga City Brass 93
JP Moynihan Marlborough District Brass 84
Ethan Oram Eastern Bay of Plenty Brass 83
Jack Banks Marlborough District Brass 91
Janet Luka Marlborough District Brass 81
Harry Parker North Shore Brass Academy 90
Chris Rowe North Shore Brass Academy SCR
Callum Shuker-Brown North Shore Brass Academy 80
1st Ned Shaw
2nd Jack Banks
3rd Harry Parker

Masters

Jeffrey Mulraney (55-64) Marlborough District Brass 72
Graham Moseley (55-64) Marlborough District Brass 82
Brent Hoy (55-64) Woolston Brass 86
Chris Hendy (75-84) Cambridge Brass 70
Kevin McMorran (55-64) Leopard Coachlines Canterbury Brass 90
Mike Ford (55-64) Nelson City Brass 94
Ken Bradley (55-64) Warringah Concert Brass, Aus SCR
Dennis Taylor (75-84) Levin & Districts Brass 72
Gary Collins (55-64) Levin & Districts Brass 78
Fred Knopp (85+) Kaikorai Metropolitan Brass 70
Leigh Martin (55-64) The Devon Hotel New Plymouth Brass 84
Murray Borthwick (55-64) North Shore Brass 93
Julie Woods (55-64) Sydney City Brass, Aus 85
Geoff Mansell (55-65) Auckland City Brass SCR
Ossie Jellyman (65-74) Gosford City Brass, Aus 88
Bill Platt (75-84) Trust Porirua City Brass 72
Graeme Bremner (65-74) Woolston Concert Brass 76
55-64 Mike Ford
65-74 Ossie Jellyman
75-84 Bill Platt & Dennis Taylor
85+ Fred Knopp
1st Mike Ford
2nd Murray Borthwick
3rd Kevin McMorran

Open Duet

Trust Porirua City Brass L and N Garrett 77
Leopard Coachlines Canterbury Brass M Harris/A Manson-King SCR
Eastern Bay of Plenty Brass L Read/L Bewley 81
Tauranga City Brass C & B Thompson 78
Woolston Concert Brass G Bremner/P McCarthy 75
Marlborough District Brass K Moseley/J Zydenbos 84
Wellington Brass 2 D Vail/ P Di Somma 87
Waitakere Auckland Brass 1 S Booth/G Langdon 85
Brass Whanganui H Jellyman/I O'Malley 90
St Kilda Brass J McAdam/N Kevill 76
Kaikorai Metropolitan Brass F Knopp/A Redmond 80
Nelson City Brass M Ford/R Gerritsen 86
Hamilton City Brass H Cullen/M Elliot 88
Wellington Brass 1 B Mancer/ L Spence 82
Te Awamutu Brass J Gibbons/S Lindsay 79
Ascot Park Hotel Brass of Invercargill M & N Gooding 83
Waitakere Auckland Brass 2 J Williams/J Seaton 89
1st Brass Whanganui
2nd Waitakere Auckland Brass 2
3rd Hamilton City Brass